Ką būtina žinoti apie Pranešėjų apsaugą?
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.
Pranešėjo apsaugos įstatymo suteiktas kompetentingos institucijos funkcijas įgyvendina Lietuvos Respublikos prokuratūra.
Daugiau informacijos – https://www.prokuraturos.lt
Informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo
Fizinis asmuo, pateikiantis informaciją apie pažeidimą VĮ Ignalinos atominėje elektrinėje (toliau - IAE, Įmonė), apie kurį sužinojo iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo ar sutartinių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) santykių su Įmone arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu, taip pat informaciją apie pažeidimą pateikiantis savarankiškai dirbančio asmens statusą turintis asmuo, akcininkas ar asmuo, priklausantis Įmonės administraciniam, valdymo ar priežiūros organui (įskaitant vykdomųjų galių neturinčius narius, taip pat savanorius ir apmokamus ar neapmokamus stažuotojus), arba bet kuris fizinis asmuo, dirbantis prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.
Pranešėjas
Pranešėjas – informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo, kurį kompetentinga institucija (Lietuvos Respublikos prokuratūra) pripažįsta pranešėju. Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
Informacija apie pažeidimus teikiama siekiant apsaugoti viešąjį interesą. Informacijos pateikimas siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nelaikomas pranešimu.
Konfidencialumas
Asmeniui pagal Įstatymą pateikusiam informaciją apie pažeidimą, taikomas konfidencialumas nepriklausomai nuo to ar asmuo bus pripažintas pranešėju.
Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai:
IAE asmens pagal Įstatymą pateikusio pranešimą apie pažeidimą konfidencialumą užtikrina Prevencijos skyrius, kuris taip pat administruoja vidinį apie pažeidimus teikimo kanalą, nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus.
Kas gali pateikti informaciją vidiniu informacijos teikimo kanalu?
IAE vidiniu informacijos teikimo kanalu, vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatomis, pranešti gali bet kuris fizinis asmuo, pateikiantis informaciją apie pažeidimą IAE, apie kurį sužinojo iš savo turimų ar turėtų darbo santykių ar sutartinių santykių su IAE.
IAE Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą IAE, ją gali pateikti vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu, vienu iš šių būdų:
Informaciją visuomet turite galimybę pateikti anonimiškai.
SVARBU. Asmuo pranešimą apie pažeidimą IAE taip pat gali pateikti tiesiogiai Lietuvos Respublikos prokuratūrai, kuri pagal Įstatymą laikoma kompetentinga institucija arba pateikti pranešimą viešai. IAE gautas pranešimas apie pažeidimą, kuris yra teikiamas vadovaujantis Pranešėjo apsaugos įstatymu, bus persiųstas LR Generalinei prokuratūrai, kuri vadovaujantis LR Pranešėjų apsaugos įstatymu priims sprendimą dėl pranešėjo statuso.
Kas atsakingas už Jūsų pateiktos informacijos įvertinimą bei tolimesnį nagrinėjimą?
Pranešimuose pateiktą informaciją vertina IAE Prevencijos skyriaus vadovas Vytas Žukovskis, kontaktai: Vytas.Zukovskis[eta]iae.lt, tel. +370 610 36 146.
Kokie veiksmai atliekami gavus pranešimą?
1. Gavę Jūsų pranešimą užregistruosime ir ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo jo gavimo patvirtinsime Jums apie informacijos gavimą.
Jūsų pateikta informacija ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo gavimo be Jūsų sutikimo gali būti persiųsta kompetentingai institucijai ir apie tai pranešant Jums, jei nustatysime, kad:
2. Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo patvirtinimo atliksime pirminį Jūsų pateiktos informacijos vertinimą ir raštu informuosime apie priimtą sprendimą.
3. Pranešimas apie pažeidimą išnagrinėjamas per 20 darbo dienų nuo pranešimo gavimo dienos, tačiau esant objektyvioms priežastims terminas gali būti pratęstas.
4. Baigus nagrinėti pateiktą pranešimą ne vėliau kaip per 2 darbo dienas, Jūs būsite raštu informuotas apie:
Svarbu. Ši informacija teikiama tik tokia apimtimi, kiek tai neprieštarauja kitiems teisės aktams, reglamentuojantiems duomenų ir informacijos apsaugą.
SVARBU. Grįžtamasis ryšys pranešimą apie pažeidimus pateikusiam asmeniui yra teikiamas tik tuo atveju, jei jis nurodo savo kontaktinius duomenis. Pranešimą pateikęs asmuo informuojamas apie priimtą sprendimą, rezultatus tokiu būdu, kokiu gautas pranešimas, nebent asmuo pranešime nurodė, kad informaciją pageidauja gauti kitu būdu.
Draudimas daryti neigiamą poveikį
Prieš asmenį, pateikusį informaciją apie pažeidimą, dėl tokios informacijos pateikimo nuo šios informacijos pateikimo dienos draudžiama imtis neigiamo poveikio priemonių: atleisti jį iš darbo ar tarnybos, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį, pakeisti darbo laiką, kelti abejones dėl kompetencijos, perduoti neigiamą informaciją apie jį tretiesiems asmenims, panaikinti teisę dirbti su valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančia informacija, arba taikyti bet kokias kitas neigiamo poveikio priemones.
Asmuo, pateikęs informaciją apie pažeidimą, ar šio asmens šeimos nariai, dėl patiriamų neigiamų padarinių turi teisę kreiptis į teismą.
Asmuo, pateikęs informaciją apie pažeidimą, kurį Lietuvos Respublikos prokuratūra pripažino pranešėju, ar šio asmens šeimos nariai, dėl patiriamų neigiamų padarinių taip pat gali kreiptis į Lietuvos Respublikos prokuratūrą.
Aktualūs teisės aktai
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas
Vidiniais informacijos apie pažeidimus kanalais gautų pranešimų nagrinėjimo ir tvarkymo aprašas
Papildoma informacija
Asmeniui dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo neatsiranda jokia sutartinė ar deliktinė atsakomybė, taip pat atsakomybė dėl garbės ir orumo įžeidimo, dėl šmeižto, jeigu, Įstatymo nustatyta tvarka teikdamas informaciją apie pažeidimą, jis pagrįstai manė, kad teikia teisingą informaciją.
Asmuo už žalą, atsiradusią dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo, atsako tik tokiu atveju, jei įrodoma, kad asmuo negalėjo pagrįstai manyti, kad jo teikiama informacija yra teisinga.
Žinomai melagingos informacijos, taip pat valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančios informacijos pateikimas nesuteikia asmeniui garantijų pagal Įstatymą. Žinomai melagingą informaciją pateikęs arba valstybės ar tarnybos paslaptį ar profesinę paslaptį atskleidęs asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka.