Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI) priėmė sprendimą išduoti VĮ Ignalinos atominei elektrinei (toliau – IAE) licenciją vykdyti reaktorių ir senesnių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginių eksploatavimo nutraukimo veiklą. Iki šiol IAE buvo vykdomi paruošiamieji eksploatavimo nutraukimo darbai – saugiai sutvarkytas panaudotas branduolinis kuras, kuriama infrastruktūra saugiam radioaktyviųjų atliekų saugojimui, vykdomas radionuklidais užterštos įrangos išmontavimas. Šiandien gaunama licencija suteikia teisę vykdyti statinių, esančių fizinės saugos perimetre, griovimo darbus. Tai yra dar vienas itin svarbus žingsnis link galutinio tikslo – saugaus pavojingų radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo.
Jėgainės eksploatavimo nutraukimas yra vienas iš branduolinės energetikos ciklo dalių, kurį anksčiau ar vėliau pasiekia visos atominės elektrinės. Yra skirtingų būdų, kaip vykdyti šį etapą, tačiau bet kuriuo atveju iki šios veiklos yra atliekami svarbūs paruošiamieji darbai, kur vienas pagrindinių - tinkamas panaudoto branduolinio kuro sutvarkymas. Licencija vykdyti branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo darbus negalėjo būti išduota tol, kol iš blokų nebuvo galutinai išvežtos visos branduolinės (daliosios) medžiagos ir saugiai išvežtas panaudotas branduolinis kuras. Šiuos darbus IAE atliko 2023 metų pradžioje.
VATESI specialistai įvertino, kad saugą pagrindžiančiuose dokumentuose aprašyta ir pagrįsta planuojama vykdyti IAE branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo veikla atitinka jai keliamus branduolinės, radiacinės ir fizinės saugos reikalavimus ir, vykdant šią veiklą, darbuotojai, gyventojai ir aplinka bus tinkamai apsaugoti nuo žalingo jonizuojančios spinduliuotės poveikio.
Gavusi šią licenciją, IAE tęs 1-ojo ir 2-ojo reaktoriaus bei radionuklidais užterštos įrangos išmontavimą, eksploatavimo nutraukimo metu susidariusių atliekų tvarkymą, aikštelėje esančių nebereikalingų statinių griovimą. Taip pat toliau bus tvarkomos ir eksploatavimo metu susikaupusios radioaktyviosios atliekos. Kietosios radioaktyviosios atliekos bus išimamos iš dar elektrinės eksploatavimo pradžioje statytų saugyklų, atlikus pirminį apdorojimą bus pervežtos į kitus radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius.
„Formaliai galime teigti, jog iki šiol vykdėme parengiamuosius eksploatavimo nutraukimo darbus, dabar galėsime užsiimti tikrais eksploatavimo nutraukimo darbais. Šios licencijos išdavimas patvirtina visos mūsų komandos pasiruošimą saugiai vykdyti branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimą: vykdysime pirmojo ir antrojo reaktoriaus, kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugyklų bei nenaudoto branduolinio kuro saugyklos išmontavimo darbus,“ – komentavo Linas Baužys, IAE vadovas.
Remiantis LR Branduolinės saugos įstatymu, visuomenė gali dalyvauti priimant svarbiausius sprendimus branduolinės energetikos srityje dėl branduolinės energetikos objektų statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitos suderinimo, dėl įvairių leidimų transportuoti branduolinio kuro ciklo medžiagas ir dėl licencijų statyti objektus, prižiūrėti atliekynus ar vykdyti branduolinės energetikos objekto eksploatavimo nutraukimą. Primename, kad visuomenė galėjo susipažinti bei pateikti savo pasiūlymus sprendimo projektui bei jį lydintiems dokumentams (Galutiniam eksploatavimo nutraukimo planui bei Eksploatavimo nutraukimo saugos analizės ataskaitai). Per LR Branduolinės saugos įstatyme nustatytą susipažinimo ir pasiūlymų pateikimo terminą pasiūlymų iš visuomenės negauta.
„Reikia pažymėti, kad visos IAE vykdomos funkcijos, susijusios su radioaktyviųjų atliekų tvarkymu, saugojimu ar transportavimu yra licencijuojamos. Ir tikrai tai nėra paskutinė mūsų gaunama licencija - vykdant darbus jų ateityje bus ir daugiau, ko ir reikalauja teisės aktai, tačiau būtent ši mus įpareigoja toliau tvarkyti IAE teritoriją tokiu būdu ateities kartoms nepaliekant nepagrįstos šių atliekų tvarkymo naštos. Apie tai kalba mūsų misija, kurią kasdien mažais ar dideliais žingsniais siekiame atlikti,“- pažymi L. Baužys.
Įmonės misija – atsakingai sutvarkyti branduolinės veiklos palikimą prisidedant prie švarios ir saugios aplinkos kūrimo. Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti nedelstino išmontavimo darbus, numatytus iki 2040 metų. Pareiga pastatyti ir eksploatuoti giluminį radioaktyviųjų atliekų atliekyną – iki 2080 m., tad per šį laikotarpį IAE sieks įsitvirtinti kaip pažangi ir perspektyvi naujos kartos įmonė.