Giluminis atliekynas – Lietuvos įsipareigojimas šalies saugumui

30 Liepa,
2024
Giluminis atliekynas – Lietuvos įsipareigojimas šalies saugumui

2020 metais Lietuva pradėjo planuoti giluminio atliekyno (GA) statybos projektą, kurio tikslas – galutinai sutvarkyti panaudotą branduolinį kurą ir ilgaamžes radioaktyviąsias atliekas, susidariusias eksploatuojant Ignalinos atominę elektrinę (AE). Dabar vyksta pirminis šio projekto etapas – tyrimai giluminio atliekyno vietos parinkimui. Šiai dienai yra identifikuotos 77 potencialios vietos 29 Lietuvos savivaldybėse, kurios bus įvairiapusiškai tiriamos ir vertinamos iki 2047 metų. Tik po kompleksinių ir detalių tyrimų bei derinimo su visuomene, 2047 metais numatyta išrinkti galutinę vietą giluminiam atliekynui, o 2067 metais jį pastatyti.

Tarptautinių ekspertų vertinimas

Praėjusių metų liepą Lietuvoje lankęsi Tarptautinės atominės energijos agentūros prie JT (TATENA) ekspertai pateikė išvadas, jog giluminio atliekyno projektas vykdomas laikantis aplinkos ir visuomenės saugumo reikalavimų. Ekspertai įvertino Lietuvą už ankstyvą GA programos rengimą ir įgyvendinimą, pasveikino šalies iniciatyvą laiku pradėti vietos atrankos procesą, o taip pat aktyviai planuojamus tolesnius projekto etapus.

Giluminio atliekyno svarba ir saugumas

Lietuvai rengiantis stoti į ES ir NATO buvo patvirtinta Nacionalinė energetikos strategija, joje įsipareigota uždaryti Ignalinos AE ir galutinai sutvarkyti radioaktyviąsias atliekas po Ignalinos AE uždarymo.

Vadovaudamasi pasaulio branduolinės energetikos bendruomenės patirtimi, kitų šalių radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo pavyzdžiais bei TATENA rekomendacijomis, Lietuva teisės aktuose įtvirtino, kad vienintelis tvarus panaudoto branduolinio kuro ir didelio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų galutinis sutvarkymo būdas – jų dėjimas į giluminį atliekyną.

Šiuo metu panaudotas branduolinis kuras ir ilgaamžės radioaktyviosios atliekos yra saugomos laikinosiose antžeminėse saugyklose, kurios suprojektuotos mažiausiai 50 metų tarnavimo laikotarpiui. Pasibaigus saugyklų eksploatavimo terminui, galutinai apdorotos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos turės būti perkeliamos į giluminį atliekyną.

Giluminis atliekynas – tai žemės gelmėse kelių šimtų metrų gylyje planuojamas įrengti inžinerinis statinys. Jis bus skirtas Ignalinos AE eksploatacijos metu susidariusioms ilgaamžėms radioaktyviosioms atliekoms izoliuoti. Įrengus giluminį atliekyną, aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai barjerai – giliai slūgsančios uolienos, o taip pat papildomai įrengiami inžineriniai barjerai.

Vietos parinkimas giluminiam atliekynui

Giluminio atliekyno vietai parinkti visos potencialios teritorijos vertinamos pagal TATENA nustatytus tris bendrųjų reikalavimų kriterijus: ilgalaikė sauga; techninis tinkamumas ir eksploatavimo sauga; socialinės ir ekonominės, politinės ir aplinkosauginės aplinkybės.

Šiai dienai yra identifikuotos 77 potencialios vietos 29 Lietuvos savivaldybėse, kurios bus įvairiapusiškai tiriamos ir vertinamos iki 2047 metų. Tik po kompleksinių ir detalių tyrimų bei derinimo su visuomene, 2047 metais numatyta išrinkti galutinę vietą giluminiam atliekynui.

TATENA ir tarptautinė branduolinių šalių bendruomenė bendru sutarimu patvirtina, kad giluminis atliekynas kol kas yra vienintelė saugi ilgalaikė išeitis galutinai sutvarkyti ilgaamžes radioaktyviąsias atliekas.

TATENA vertinimu, geologiniai, socialiniai ir ekonominiai bei saugos tyrimai pradiniame vietos parinkimo proceso etape sudaro tvirtą pagrindą tęsti darbus tolesniuose koncepcinio projektavimo etapuose.

Iš galimų pirminių 110 lokacijų liko 77 potencialios vietos

Atlikus nepriklausimai atliktų studijų rezultatų vertinimą, buvo nustatyta, kad pagal netinkamumo (atmetimo) kriterijų visumą, iš pradinių identifikuotų 110 potencialių giluminio atliekyno įrengimui vietų, 33 vietos turi būti atmestos.

Ignalinos atominė elektrinė, bendradarbiaujant su Lietuvos geologijos tarnyba, ekspertine Suomijos aplinkosaugos technologijų organizacija „Posiva“ ir tarptautine ispanų inžinerijos ir architektūros konsultante „IDOM“ atliko studijas, įvertino potencialias GA vietas Lietuvos teritorijoje pagal geologinius, socialinius-ekonominius ir saugos kriterijus. Nustatyta, kad 31 vieta neatitinka pagal GA stabilumą lemiančius, požeminio vandens, naudingų iškasenų telkinio, helio anomalijų buvimo kriterijus. 2 vietos atmesto pagal socialinius-ekonominius kriterijus (pagal teritorijų planavimo ir aplinkosauginius kriterijus). 1 vieta atmesta, nes jos teritorijoje slūgso permo uolienos, neatitinkančios nei geologinių, nei saugos reikalavimų.

77 potencialių vietų atrinkimo procesas 2023 m. taip pat buvo pristatytas ir įvertintas TATENA.

Projektą vykdantys ekspertai

Už giluminio atliekyno įgyvendinimo projektą yra atsakinga Ignalinos AE. Projekto įgyvendinimo stebėsenai sudaryta speciali tarpinstitucinė darbo grupė, sudaryta energetikos ministro įsakymu, kurios sudėtyje yra Energetikos, Finansų, Aplinkos ministerijų, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Radiacinio saugos centro, Lietuvos geologijos tarnybos ir IAE specialistai. Tai - kompetentingų institucijų, susijusių su radioaktyviųjų atliekų tvarkymo stebėsena, nariai.

Vertinimo rezultatai yra teikiami nepriklausomam ekspertiniam TATENA vertinimui. Taip pat darbo grupė prireikus gali pasitelkti ekspertus, kitų institucijų, įstaigų ir organizacijų atstovus.

Radioaktyvios atliekos negali būti įvežamos į Lietuvą iš kitų šalių

Branduolinių atliekų sutvarkymą sprendžia tarptautinė konvencija, sudaryta tarp branduolinių pasaulio valstybių. Joje sutarta, kad kiekviena valstybė yra atsakinga už savo atliekas be teisės perleisti jas kitiems. Todėl norint išvežti radioaktyvias atliekas kitur, reikėtų keisti ne tik Lietuvos įstatymus, bet ir tarptautinę konvenciją, tarptautinius susitarimus.

Kaip visos pasaulio valstybės, Lietuva draudžia savo teritorijoje galutinai tvarkyti kitų valstybių radioaktyvias atliekas. Vadovaujantis LR radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymu, draudžiama įvežti į Lietuvos teritoriją radioaktyviąsias atliekas ar panaudotą branduolinį kurą (išskyrus atvejus, kai atliekos vežamos tranzitu per Lietuvos teritoriją).

Projekto viešinimas ir atvirumas visuomenei

Informacija apie giluminio atliekyno įgyvendinimo procesus, vietos atrankos kriterijus, vertinimo procesą, galimą poveikį ir kt. visuomenei yra viešai prieinama. Taip pat IAE interneto svetainėje bei žiniasklaidoje nuolatos viešinama informacija padedanti geriau suprasti projekto svarbą ir jo būtinumą bei kaip bus užtikrinama atliekyno sauga.

Nuolatinį ryšį su visuomene planuojama išlaikyti per visą projekto gyvavimo ciklą, todėl visi tyrimai bei numatytos tolimesnių etapų veiklos toliau bus viešinamos, pateikiamos rezultatų ataskaitos. Bet to, visų etapų rezultatus numatoma teikti nepriklausomam tarptautiniam TATENA vertinimui.

Šių metų kovo mėnesį Vilniuje vyko vieša konsultacija, kurios metu projektas, potencialios giluminio atliekyno vietos bei įrengimo etapai buvo pristatyti savivaldybių atstovams, atsakyti dalyvių kelti klausimai.

Projekto etapai

Giluminio atliekyno įrengimo etapai yra numatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 metų branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programoje.

Giluminio atliekyno vietos parinkimo tyrimo programą numatoma įvykdyti iki 2047 metų. Preliminariai planuojama, kad GA bus statomas 2058–2067 metais, eksploatuojamas 2068–2074 metais, o uždaromas 2075–2079 metais.

Už giluminio atliekyno projekto įgyvendinimą atsakinga VĮ Ignalinos atominė elektrinė, kuri kartu su Energetikos ministerija koordinuoja atliekyno įrengimo darbus ir periodiškai atnaujina planuojamų darbų grafiką.

Daugiau informacijos apie giluminį atliekyną.