2023 m. lapkričio viduryje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau - IAE) įgyvendino antrosios radioaktyviųjų atliekų (RA) dėjimo į Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną (toliau – atliekynas, LMAA (projektas B19)) kampaniją ir taip užbaigė „karštuosius bandymus“ aikštelėje. Karštieji bandymai – tai įrangos, proceso bandymai naudojant radioaktyviąsias atliekas. Pirmoji RA dėjimo į atliekyną kampaniją buvo įgyvendinta 2022-2023 m.
Karštųjų bandymų metu buvo pademonstruotas radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo procesas, atlikti būtini proceso koregavimai, atidirbta darbų atlikimo technologija, kuri bus naudojama atliekyno pramoninio eksploatavimo metu.
Abiejų kampanijų metu ant pamatinės atliekyno plokštės buvo patalpintos atliekų pakuotės: pusės aukščio ISO konteineriai, presuotų atliekų ryšuliai, didmaišiai. Buvo suformuota pylimo formos antžeminė konstrukcija, kurios dengiamuosius sluoksnius (inžinierinius barjerus) sudaro dirbtinės ir gamtinės izoliacinės medžiagos, kurių paskirtis apsaugoti atliekas nuo aplinkos poveikio. Iš viso per dvi kampanijas į atliekyną buvo patalpinti 308 pusės aukščio ISO konteineriai ir daugiau nei 2000 minkštųjų pakuočių. Didžioji dalis darbų atliekami IAE personalo jėgomis.
Po visų būtinų dokumentų suderinimo su VATESI artimiausiu metu planuojama gauti leidimą pramoniniam atliekyno eksploatavimui. Pramoninio eksploatavimo metu dar numatyta atlikti 13 RA dėjimo į atliekyną kampanijų.
Atliekų sutvarkymas ir pervežimas į labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną vykdomas pagal šiuolaikinius aplinkos apsaugos reikalavimus, pagal TATENA radioaktyviųjų atliekų tvarkymo principus. Į labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną dedamos radioaktyviosios atliekos neketinant ateityje jų iš ten išimti. IAE atliekas dės į atliekyną iki jo pilno užpildymo, vėliau jį uždarys. Aktyvi institucinė atliekyno priežiūra po atliekyno uždarymo vyks 30 metų ir dar 70 metų numatyta pasyvi atliekyno priežiūra. Šie terminai nustatyti šio atliekyno saugos pagrindime. Po šio laikotarpio atliekyno teritorija galės būti naudojama be jokių apribojimų. Projektas yra finansuojamas Europos Sąjungos Ignalinos programos lėšomis.