Ignalinos atominės elektrinės (IAE) užsakymu UAB „Tyrens Lietuva“ šiemet pristatė mažai ir vidutiniškai radioaktyvių trumpaamžių atliekų paviršinio atliekyno inžinerinio barjero modelio projektinius pasiūlymus, kurių pagrindu įrengtas statinys atkartos planuojamo vystyti paviršinio atliekyno vienos rūsio sekcijos ir aplink ją esančios apsauginio barjero sluoksnių sistemos, sumažintą versiją. Minėto statinio statybų leidimą planuojama gauti 2026 metais.
Numatytas įrengti paviršinio atliekyno inžinerinio statinio imitacinis analogas neatliks branduolinės energetikos objekto funkcijos, nes nebus užpildytas radioaktyviomis medžiagomis, tačiau atliks ypatingai svarbų vaidmenį planuojant pagrindinio atliekyno įrengimo darbus.
„Prieš statant tikrą radioaktyviųjų atliekų saugyklą, kuri tarnaus šimtmečius, būtina įsitikinti jos saugumu. Tam pirmiausia išbandysime sumažintą atliekyno modelį. Tai – tarsi "generalinė repeticija" prieš įgyvendinant pagrindinio atliekyno projektą“, – paaiškina IAE projektų valdymo departamento vadovas Jonas Kimontas.
Sumažinto imitacinio modelio projektas turės įtakos planuojamo pagrindinio atliekyno inžinerinių barjerų statybos metodų pasirinkimui, šio projekto įgyvendinimo sprendinių ir jų saugos pagrindimui. Inžinerinio barjero modelio tyrimo rezultatai taip pat padės nusakyti arba eliminuoti galimas grėsmes, susijusias su pagrindinio paviršinio atliekyno įrengimo technologija, naudotinomis įrengimo medžiagomis, labai ilgu eksploataciniu laikotarpiu bei statinio priežiūra.
„Bandomasis projektas padės užtikrinti, kad pagrindinis atliekynas būtų maksimaliai saugus ir patikimas per visą jo gyvavimo laikotarpį. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į išskirtinai ilgą jo eksploatacijos laikotarpį ir būtinybę užtikrinti aukščiausius saugos standartus dirbant su radioaktyviosiomis medžiagomis“, – pabrėžia J.Kimontas.
Inžinerinio barjero modelis - tai uždara monolitinio gelžbetonio konstrukcija. Statinio matmenys, įrengus visus reikiamus sluoksnius, bus net apie 64 m pločio ir ilgio, o aukštis sieks apie 10 m. Tokio inžinerinio barjero modelio įrengimas jau įprasta praktika užsienio šalyse, kuriose statomi ar planuojami panašaus tipo atliekynai (pvz. Ispanijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Prancūzijoje, kt.).
Prancūzijoje įrengto inžinerinio barjero modelio pvz.
Kaip jau skelbta anksčiau, planuojamas pagrindinis mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekynas pagal su AB „Panevėžio statybos trestas“ pasirašytą sutartį bus įrengtas 45 ha ploto aikštelėje šalia kitų IAE radioaktyviųjų atliekų tvarkymo objektų Visagino savivaldybės ribose. Jį sudarys trys gelžbetoniniai moduliai, kuriuose galės būti sudėta iki 100 000 m3 radioaktyviųjų atliekų galutinių pakuočių (gelžbetoninių konteinerių su užbetonuotomis radioaktyviomis atliekomis).
Į šį atliekyną atliekos bus dedamos visą IAE eksploatavimo nutraukimo laiką: radioaktyviomis atliekomis užpildyti atliekyną planuojama iki 2038 metų, po uždarymo atliekyno priežiūra bus vykdoma ne mažiau kaip 300 metų.
Tai jau antras IAE teritorijoje planuojamas radioaktyviųjų atliekų atliekynas. Šiuo metu eksploatuojamas kiek anksčiau įrengtas trumpaamžių ir labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas, kuriame laikomos atliekos taps nebe pavojingos po maždaug 100 metų, o pats atliekynas liks paprastu kalniuku.
Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Po elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbų planuojama pastatyti ir iki 2080 m. eksploatuoti giluminį atliekyną, o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos branduolinės energetikos aplinkosaugos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.