Lietuvos branduolinės energetikos žinios keliauja į tarptautinius žinynus

05 Rugsėjis,
2024
Lietuvos branduolinės energetikos žinios keliauja į tarptautinius žinynus

Lietuvos branduolinio palikimo tvarkymo patirtis virsta visam pasauliui prieinamais žinių produktais. Šalyje susikaupusias radioaktyvias atliekas tvarkanti Ignalinos atominė elektrinė (IAE) jau yra parengusi tris patirties ir žinių susisteminimo produktus, dar du kuriami šiais metais. 

Branduolinės jėgainės gyvavimo laikotarpis paprastai trunka 100 metų: nuo atominės elektrinės pastatymo, reaktorių eksploatavimo, jų būtinojo stabdymo pasibaigus projektiniam veikimo laikotarpiui, išmontavimo ir galutinio eksploatacijos nutraukimo bei radioaktyvių atliekų sutvarkymo. Lietuva šiuo metu kartu su kitomis keliomis pasaulio jėgainėmis pirmą kartą branduolinės energetikos istorijoje eina šiuo keliu ir tebėra pusiaukelėje – Lietuvos branduolinės energetikos patirtis skaičiuoja 46 metus, o pastarojo dešimtmečio galutinio eksploatacijos nutraukimo patirtys dirbant su po eksploatacijos nutraukimo susidariusiomis radioaktyviomis medžiagomis ypač naujos ir unikalios.

„Įgytos patirties ir žinių sisteminimas – svarbus kiekvieno etapo įsipareigojimas ne tik Lietuvos energetikos, bet visai tarptautinei branduolinės energetikos bendruomenei, todėl mūsų žinių valdymo procesas reikalauja ypatingo profesionalumo. Tam   sukūrėme specialią Žinių valdymo grupę, kurios veikla ne tik sistemina žinias, bet ir skatina žinių dalijimosi kultūrą, darbuotojų įsitraukimą, holistinį požiūrį ir atliepia mūsų misiją – saugiai sutvarkyti ne tik branduolinės veiklos palikimą, bet ir sukaupti žinias ateities kartoms“, – sako Linas Baužys, IAE vadovas .

Pasak L. Baužio, IAE dešimtmečiais kaupta patirtis įgyvendinant ir realizuojant įvairaus sudėtingumo ir trukmės projektus neturinčius alternatyvos pasaulyje dažnu atveju lieka įvairiuose veiklos vykdymo aprašuose, o specialistai gali likti vieninteliu unikalių žinių šaltiniu, todėl tai palaipsniui privalo tapti žinių produktais. 

IAE prieš kelerius metus prisijungė prie Europos Komisijos koordinuojamos veiklos tam, kad Lietuvos branduolinės energetikos sukauptos žinios, patirtis ir išvados būtų skleidžiamos tarptautiniu mastu – Europos Sąjungoje.


IAE komanda jau susistemino patirtį ir žinias trijose žinių produktuose: „Skystųjų radioaktyvių atliekų tvarkymo technologijų analizė“, „Radioaktyviųjų metalo atliekų pirminio apdorojimo komplekso sukūrimas“, „Sąlyginai neradioaktyviųjų atliekų radiologinio apibūdinimo vidaus metodikos rengimo gairės“.

Šiemet planuojama sukurti du unikalius žinių produktus: „Pažeisto ir eksperimentinio panaudoto branduolinio kuro tvarkymas IAE“ ir „Nuotoliniu būdu valdomos įrangos taikymas IAE“.

Žinių produktų kūrimo procesas įmonėje priverčia žinių valdymo specialistus jaustis analitikais, kartais net detektyvais, fotografais ir operatoriais, keliautojais laike. „Kuriamuose žinių produktuose pateikiama daug išmoktų pamokų ir rekomendacijų kaip jas pritaikyti kitai organizacijai įgyvendinant panašaus pobūdžio projektus. Labai svarbu, kad mūsų žmonės aktyviai įsitraukia ir taip Lietuvoje sukauptą patirtį galime perkelti  į tarptautinį lygmenį“, – pažymi L. Baužys. 

IAE, vadovaudamasi Europos Komisijos patvirtintu ES Tarybos reglamentu, nuo 2021 metų aktyviai dalyvauja žinių produktų kūrimo programoje, bendradarbiaudama su tarptautiniais partneriais – Bulgarijos SERAW (State Enterprise Radioactive Waste), Slovakijos JAVYS (Jadrová a vyradovacia spoločnosť  ir Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centru (JRC) bei jų parneriais IDOM. Tokia ES Tarybos reglamente įteisinta žinių produktų kūrimo veikla siekiama tikslingai skleisti sukauptas žinias, patirtį ir išvadas, susijusias su branduolinių įrenginių eksploatavimo nutraukimo procesu.

ES portalas, kuriame galima susipažinti su sukurtais žinių produktais: https://joint-research-centre.ec.europa.eu

Žinių produktas suprantamas kaip  įvairiais formatais formalizuotos žinios, grindžiamos ekspertinėmis žiniomis, moksliniais tyrimais ir įgyta patirtimi, kurias galutinis naudotojas gali pritaikyti įvairiems tikslams.