Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) šiuo metu pradedami vieni sudėtingiausių išmontavimo darbų – užbaigtas reaktoriaus technologinių įrenginių garo-būgnų separatorių išmontavimo projekto pirmasis etapas. Šio etapo rezultatas – sukurta išmontavimo strategija, kuri numato saugią ir sklandžia tolimesnę darbų eigą.
„Pagrindinė garo būgnų separatorių, kurių metalinių cilindrų skersmuo siekia beveik 3 metrus, o ilgis virš 30 metrų, funkcija buvo iš reaktoriaus technologinių kanalų patenkantį garo ir vandens mišinį atskirti į garą ir vandenį, išėjimo angoje gaminant sausus sočius garus. Garai iš garo būgnų separatorių buvo nukreipiami į turbinas elektros energijai gaminti, o atskirtas vanduo buvo grąžinamas į pagrindinių cirkuliacinių siurblių įsiurbimo kolektorius daugkartinei cirkuliacijai. Šis inžinerinis sprendimas buvo ne tik reaktoriaus dalis, bet taip pat yra itin sudėtingas savo konstrukcija, tad turime apie 6 tūkstančius tonų radiacija užteršto metalo, priskiriamo skirtingoms užterštumo klasėms, kurio taip paprastai nepaimsi, nesupjaustysi ir nepriduosi į metalo laužą“, – pasakoja Jonas Kimontas, Projektų valdymo departamento vadovas.
Šiuos strateginius pasiruošimo darbus IAE įgyvendina kartu su tarptautiniais partneriais ir nepriklausomo FIDIC inžinieriaus priežiūra, kas leidžia užtikrinti maksimalią kokybę, naujausių technologinių sprendimų taikymą bei projekto valdymo ekspertinę priežiūrą. „Pagrindinis pirmojo etapo parengtas dokumentas – garo būgnų - separatorių išmontavimo strategija. Šiame dokumente apibrėžti išmontavimo procesai, eiga ir įrankiai – darbų planavimo ir jų įgyvendinimo pagrindas”, – pabrėžia J. Kimontas.
Išmontavimo strategijos dokumentą sudaro kelios dalys, apimančios išmontavimo galimybių analizę, darbų metodus, techniką ir įrangą, darbuotojų saugą, atliekų tvarkymo strategiją, radioaktyvios taršos suvaldymą, logistiką ir kt. IAE ir FIDIC inžinieriaus pritarimas per sutartyje numatytą laiką gautas ir papildomiems dokumentams, apibrėžiantiems avarinę parengtį ir civilinę saugą, aplinkosauginius, socialinius aspektus.
Anot J. Kimonto, tai vieni sudėtingiausių IAE vykdomi išmontavimo darbai, todėl tarptautinių partnerių ilgametė patirtis įvairiuose branduolinės energetikos analogiškuose projektuose ypatingai svarbi, kuri bus vienas iš veiksnių, prisidėsiančiu prie sėkmingo tolimesnio projekto jungtinių tikslų pasiekimo.
Minėti pirmojo etapo darbai įgyvendinti pagal 2024 m. liepos pradžioje pasirašytą 32,4 mln. Eurų vertės paslaugų sutartį su Švedijos ir Ispanijos konsorciumu, sudarytu iš Westinghouse Electric Sweden AB (vedantysis partneris) ir Westinghouse Electric Spain, S.A.U. Sutartį planuojama įgyvendinti per 6 metus.
Įgyvendinamo projekto apimtyje yra 8 garo būgnų-separatorių bei susijusių sistemų (metalo konstrukcijų, vamzdynų, šiluminės apsaugos ir t.t.) išmontavimo technologinio projekto, įskaitant saugos analizę, parengimas, reikiamos išmontavimo įrangos suprojektavimas, bugnų-separatorių išmontavimas, fragmentavimas ir transportavimas į pirminio apdorojimo vietas.
Pabrėžtina, kad garo būgnų-separatorių išmontavimo projektas yra susijęs su kitu svarbiu eksploatavimo nutraukimo projektu – atominės elektrinės reaktorių išmontavimu. Darbus planuojama vykdyti kontroliuojamoje radiacijos taršos zonoje IAE, kurioje taikomi specifiniai reikalavimai radiacinei saugai užtikrinti.
Projektas finansuojamas iš Tarptautinio Ignalinos eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondo, administruojamo Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB).
Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Po elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbų planuojama pastatyti ir iki 2079 m. eksploatuoti giluminį atliekyną, o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.