Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale buvo pasirašyta 5,5 mln. eurų sutartis su „Jacobs Clean Energy s.r.o“ dėl šio išmontavimo projekto techninės priežiūros.
Su jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiančiu švedų ir ispanų konsorciumu sudarytą sutartį planuojama įgyvendinti per 6 metus. Sutartis pasirašyta įvykdžius tarptautinį konkursą, kuriame savo techninius pasiūlymus pateikė vienos iš didžiausių pasaulio branduolinės energetikos rinkos įmonių ar konsorciumų iš Švedijos, Ispanijos, Prancūzijos, Suomijos, Vokietijos bei Slovakijos.
„Tai yra vieni sudėtingiausių išmontavimo darbų ne tik technologiškai, bet ir radiacinės saugos atžvilgiu, todėl IAE išmontavimo darbai pereina į kitą lygį – tarptautiniai partneriai taikys pažangias nuotolinio valdymo technologijas bei inovacijas. Tai padės ne tik leisti darbus atlikti per nustatytą terminą, bet ir sudarys sąlygas neviršyti leistinos personalo radiacinės apšvitos dozės“, – sako IAE generalinis direktorius Linas Baužys.
Birželio gale, įvykdžius tarptautinį konkursą, taip pat pasirašyta paslaugų sutartis su čekų įmone „Jacobs Clean Energy s.r.o“, projekto FIDIC inžinieriaus paslaugoms vykdyti. Sutarties, kurios trukmė atitinka išmontavimo darbų sutarties trukmę, įgyvendinimo metu FIDIC inžinierius tikrins bei teiks išvadas ir tvirtinimus su išmontavimu, radioaktyviųjų atliekų tvarkymu, radiacine sauga, robotika, aplinkosaugos bei socialinio poveikio vertinimo išmontavimo metu susijusiais dokumentais.
Anot L. Baužio, FIDIC paslaugų teikėjas – vienas iš trijų, be užsakovo ir rangovo, svarbiausių garo būgnų – separatorių išmontavimą vykdysiančių projekto dalyvių, todėl FIDIC inžinieriaus ilgametė patirtis tiek vykdant FIDIC inžinieriaus funkcijas, tiek dalyvaujant įvairiuose branduolinės energetikos analogiškuose projektuose bus vienas iš veiksnių, prisidėsiančiu prie sėkmingo projekto jungtinio įgyvendinimo.
Įgyvendinamo projekto apimtyje yra 8 garo būgnų – separatorių bei susijusių sistemų (metalo konstrukcijų, vamzdynų, šiluminės apsaugos ir t.t.) išmontavimo technologinio projekto, įskaitant saugos analizę, parengimas, reikiamos įrangos suprojektavimas, išmontavimas, fragmentavimas ir transportavimas į pirminio apdorojimo vietas. Darbus planuojama vykdyti kontroliuojamoje radiacijos taršos zonoje IAE, kurioje taikomi specifiniai reikalavimai radiacinei saugai užtikrinti.
Pabrėžtina, kad garo būgnų – separatorių išmontavimo projektas yra susijęs su kitu svarbiu eksploatavimo nutraukimo projektu – atominės elektrinės reaktorių išmontavimu.
„Siekiant užtikrinti, kad šis projektas būtų įgyvendintas trumpiausiu laiku, buvo pasirinkta taikyti jau naudotus ir pasiteisinusius branduolinės energetikos rinkoje metodus bei technikas, todėl nuspręsta įrangos išmontavimo darbų dalį perduoti didelę darbų patirtį analogiškuose branduoliniuose objektuose turinčiam branduolinės energetikos rinkos ekspertams. Tuo tarpu IAE darbuotojai ir toliau vykdys visus su atliekų apdorojimu, dezaktyvacija bei su tolesniu tvarkymu susijusius darbus“, - pažymi L. Baužys.
Pagrindinė garo būgnų – separatorių, kurių metalinių cilindrų skersmuo 2,9 m, ilgis 30,9 m, svoris - 300 t. funkcija buvo iš IAE reaktoriaus patenkantį garo ir vandens mišinį atskirti į garą ir vandenį. Garai iš garo būgnų – separatorių buvo kreipiami į turbinas šiluminei energijai gaminti, o atskirtas vanduo buvo grąžinamas daugkartinei cirkuliacijai.
Projektas finansuojamas iš Tarptautinio Ignalinos eksploatacijos nutraukimo rėmimo fondo, administruojamo Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB).
Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Po elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbų planuojama pastatyti ir iki 2079 m. eksploatuoti giluminį atliekyną, o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.