Sėkmingai užbaigtas svarbus Ignalinos AE 1-ojo bloko išmontavimo darbų etapas

19 Liepa,
2023
Sėkmingai užbaigtas svarbus Ignalinos AE 1-ojo bloko išmontavimo darbų etapas

VĮ Ignalinos atominės elektrinės (toliau – IAE) 1-ajame bloke, įgyvendinant projektą „R1 ir R2 zonų reaktoriaus įrangos išmontavimas ir dezaktyvavimas“, buvo atlikti valdymo ir apsaugos sistemos darbo kanalų (VAS DK) išmontavimo ir smulkinimo darbai. Vienas pagrindinių RBMK tipo reaktorių skirtumų, palyginus su dauguma kitų komercinių branduolinių reaktorių, yra komponentai – kanalai, kurie buvo naudojami valdymo strypams, davikliams ir kt. patalpinti. Iš viso RBMK-1500 – daugiau nei 2 000 kanalų, iš kurių valdymo ir apsaugos sistemos darbo kanalų buvo 235.

Išmontuojant VAS DK, buvo panaudota šių kanalų keitimo atominės elektrinės eksploatavimo metu patirtis, keičiant šimtus tokių kanalų. Taip pat panaudotos turimos žinios apie konstrukcinių medžiagų radioaktyviosios taršos lygį. Iki masinio išmontavimo pradžios Ignalinos AE specialistai, vykdydami  specialiąsias radiologinių tyrimų procedūras, išėmė, susmulkino ir ištyrė keturis valdymo ir apsaugos sistemos kanalus. Ir tik parengus projektinę dokumentaciją bei gavus leidimus dirbti, likę valdymo ir apsaugos sistemos kanalai (231 kanalas) buvo išmontuoti ir supjaustyti.

Atliktų darbų ypatumas – tai naujų radioaktyviųjų atliekų rūšiavimo metodų įdiegimas pagal radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reikalavimus ir principus. Dėl techninės būtinybės bei atsižvelgiant į pramoninės ir radiacinės saugos reikalavimus reikėjo visapusiškai pagrįsti saugą ir bandymų vykdymą, pradedant esamų įrenginių modifikacijomis ir bandymais bei užbaigiant visų įrenginių konstravimu, gaminimu ir kompleksiniais bandymais, naudojant neužterštus imitatorius, taip pat užbaigti bandymus, panaudojant reaktoriaus VAS DK, kad būtų visiškai patvirtintos reaktoriaus pastato projektinės charakteristikos. Tarp sukurtų įrenginių būtina pažymėti apatinės neapšvitintos kanalo dalies atkarpas, bunkerį-dozatorių, skirtą apšvitintiems grafito įvorėms ir žiedams supakuoti į 200 l statinę prieš formuojant atliekų pakuotę. Buvo suformuotos 68 plieninės statinės su apšvitintu grafitu, kurios vėliau buvo patalpintos į gelžbetonio konteinerius. Saugoti buvo patalpinta apie 9,9 t atitinkamų apšvitinto grafito atliekų.

Apšvitintų kanalų smulkinimas atliktas pagal esamą didelio ilgio gaminių smulkinimo technologiją. Susmulkinti kanalų fragmentai buvo patalpinami į dviejų tipų konteinerius iš korozijai atsparaus plieno: suformuoti 166 konteineriai, kurių šoninių sienelės storis ~ 150 mm, vidinis tūris – 0,3 m3, ir 22 konteineriai, kurių šoninių sienelių storis didesnis nei 200 mm, o vidinis tūris – 0,06 m3. Bendras ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų kiekis sudarė apie 17,7 t, ir jos patalpintos Kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekse (B3/4).

Išmontuojant VAS kanalus, taip pat buvo utilizuota apie 32 t radiacijos užterštų trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų, daugiausia – viršutinės ir apatinės VAS dalių bei antrinės atliekos.

Patirtis, sukaupta išmontuojant šiuos kanalus (daugiau nei 10% bendro analogiškų komponentų kiekio), leidžia tęsti kuro kanalų, reflektoriaus aušinimo kanalų išmontavimą, užbaigiant išmontuoti 1-ojo bloko reaktoriaus viršutines ir apatines komunikacijas.