Dalinamės unikalia patirtimi su tarptautine bendruomene: sukurti du nauji žinių produktai

27 Kovas,
2025
Dalinamės unikalia patirtimi su tarptautine bendruomene: sukurti du nauji žinių produktai

Lietuvos branduolinį palikimą tvarkantys Ignalinos atominės elektrinės ekspertai sprendžia pasaulyje precedentų neturinčius iššūkius, todėl jų sukaupta patirtis tampa tarptautiniu mastu vertinamais žinių produktais. Dabar Europos Komisijos žinių dalijimosi iniciatyvos „EU Science Hub“ platformą papildė du nauji Ignalinos atominės elektrinės (IAE) komandos sukurti žinių produktai, kurie susistemina unikalią patirtį, kaip tvarkomas branduolinis kuras ir kaip jėgainės išmontavimui naudojama nuotoliniu būdu valdoma įranga.

Nuo 2021 m. IAE aktyviai dalyvauja Europos Komisijos žinių produktų kūrimo programoje ir tarptautinei bendruomenei kasmet pristato bent po vieną žinių produktą. Iš viso tarptautinius žinynus jau papildė penki tokie produktai apie Lietuvoje vykstančio atominės jėgainės išmontavimo megaprojekto patirtį, o šiemet bus kuriami dar du produktai.

Šie žinių produktai padeda formalizuoti ir perduoti daugiau nei kelis dešimtmečius Lietuvoje kauptas branduolinės energetikos žinias ir leidžia pasidalinti unikalia patirtimi bei išmoktomis pamokomis su tarptautine bendruomene.

Patirtis pristatyta Černobylio atominės elektrinės atstovams


Vienas naujausių žinių produktų apibendrina IAE patirtį tvarkant pažeistą ir eksperimentinį panaudotą branduolinį kurą. Anksčiau jėgainėje per mėnesį buvo sutvarkoma apie 40 panaudoto branduolinio kuro konteinerių, o vidutiniškai kas mėnesį – vienas konteineris su pažeistu kuru. 

IAE branduolinio kuro tvarkymo procesas žingsnis po žingsnio pateikiamas realioje atvejo analizėje. Žinių produkte pristatomos jėgainėje taikomos technologijos, procesai ir išmoktos pamokos. Tai gali padėti kitiems branduolinių jėgainių operatoriams pagerinti savo proceso efektyvumą, saugumą ir darbuotojų bei aplinkos apsaugą nuo radiacinės žalos.

Ši unikali IAE patirtis ne tik papildė tarptautinius žinynus, be taip pat buvo pristatyta Černobylio atominės elektrinės ekspertams.

Tam, kad susistemintų unikalias žinias ir parengtų išsamų, schemomis, nuotraukomis ir aiškinamaisiais video įrašais iliustruotą žinių produktą, IAE žinių valdymo komanda skyrė beveik metus laiko.

Sudėtingiems darbams – nuotoliu tvarkoma įranga


IAE atliekų tvarkymui ir įrangos išmontavimui didesnių radioaktyviųjų dozių aplinkoje pasitelkiama nuotoliu valdoma įranga. Tokia įranga skirta pagerinti jėgainės eksploatavimo nutraukimo procesų efektyvumą ir užtikrinti didesnę apsaugą darbuotojams.

Pultais iš saugios zonos valdomos specialios mašinos naudojamos išmontuojant sunkiai pasiekiamose zonose esančius vamzdynus, saugiai šalinant radioaktyviąsias atliekas bei dezaktyvuojant masyvias betonines konstrukcijas.

Žinių produkte buvo susisteminta ekspertinė patirtis ir rekomendacijos, kaip nuotoliu valdomą įrangą pritaikyti jėgainės eksploatavimo nutraukimui.

IAE komanda susistemino savo patirtį ir žinias šiuose žinių produktuose: „Skystųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo technologijų analizė“, „Radioaktyviųjų metalo atliekų pirminio apdorojimo komplekso sukūrimas“, „Sąlyginai neradioaktyviųjų atliekų radiologinio apibūdinimo vidaus metodikos rengimo gairės“, „Pažeisto ir eksperimentinio panaudoto branduolinio kuro tvarkymas IAE“ ir „Nuotoliniu būdu valdomos įrangos taikymas IAE“. Šiais metais bus kuriami du nauji žinių produktai: „B19-2 (Labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyno) pildymo kampanija – sunkumai, rizikos, išmoktos pamokos“, „Nuotoliniu būdu valdomos įrangos taikymas“.