IAE tęsia labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyno pildymą: prasidėjo trečia kampanija

29 Rugpjūtis,
2024
IAE tęsia labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyno pildymą: prasidėjo trečia kampanija

Ignalinos atominės elektrinės (IAE) teritorijoje esantis paviršinis labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas pradėtas pildyti trečią kartą nuo dėjimo pradžios 2022 metais. Trečios kampanijos metu į atliekyną bus pervežta apie 3,5 tūkst. kubinių metrų jau sutvarkytų ir saugiai į pakuotes sudėtų atliekų, o pabaigus šią kampaniją atliekyno užpildymas sieks apie 19 proc. 

Lietuvoje susikaupusias radioaktyviąsias atliekas tvarkanti IAE jas saugo laikinose saugykloje savo teritorijoje ir šiuo metu pildo  vieną iš trijų planuojamų vystyti ir kol kas vienintelį pastatytą naujos kartos ir aukščiausius saugumo standartus atitinkantį radioaktyvių atliekų atliekyną. Į šį IAE teritorijoje esantį paviršinį atliekyną keliauja labai mažai radioaktyvios atliekos (pagal radioaktyviųjų atliekų klasifikaciją priskiriamos A klasės atliekoms), kurias padėjus dėl trumpos radionuklidų pusėjimo trukmės jos taps neradioaktyvios jau po 100 metų.

„Radioaktyviųjų atliekų atliekynus ir laikinąsias saugyklas vystome ir pildome atsižvelgdami į atominės elektrinės išmontavimo eigą: pirmiausia išmontuojamos labai mažai radioaktyvios metalo konstrukcijos, kitos medžiagos, kurias sutvarkius iš karto galime dėti į 2022 metais pradėtą eksploatuoti naują labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną. Kampanijai buvo kruopščiai pasirengta, todėl galime užtikrinti, kad ji vykdoma sklandžiai, laikantis aukščiausių radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos standartų, aplinkos apsaugos reikalavimų ir ją ketiname užbaigti šių metų vėlyvą rudenį“, – sako Linas Baužys, IAE generalinis direktorius.

Pasak jo, baigus trečią atliekų dėjimo kampaniją ir su reguliatoriumi suderinus dokumentus, numatytos dar 12 atliekų dėjimo kampanijų. Iš viso pagal projektą šiame atliekyne numatyta padėti 60 tūkst. kubinių metrų atliekų, o atliekyno pildymas turėtų trukti iki 2038 metų.

Paviršinis labai mažai radioaktyvių atliekų atliekynas turi tvirtą pamatinę plokštę, ant kurios projekte nustatyta konfigūracija dedamos radioaktyvių atliekų pakuotės, kurios papildomai uždengiamos inžineriniais barjerais ir gamtinių medžiagų sluoksniais (vandeniui nepralaidžiomis membranomis, geotekstile, smėlio-žvyro mišiniu, gruntu ir pan.). Sutvarkytos radioaktyvios atliekos į atliekyną dedamos laikantis TATENA radioaktyvių atliekų tvarkymo principų. Aktyvi atliekyno priežiūra po atliekyno uždarymo numatoma 30-čiai metų, vėliau – dar 70 metų numatyta vykdyti pasyvi priežiūra. Po šio laikotarpio atliekyno teritorija, kuri užima 4,4 ha plotą, galės būti naudojama be jokių apribojimų. Projektas yra finansuojamas Europos Sąjungos Ignalinos programos lėšomis.

Iš viso IAE teritorijoje Visagino savivaldybėje bus du atliekynai: šis labai mažai radioaktyvių atliekų ir dar vienas, šiuo metu statomas mažai ir vidutiniškai aktyvių radioaktyvių atliekų atliekynas. Panaudotas branduolinis kuras ir ilgaamžės radioaktyvios atliekos, kurios tvarkomos pradėjus atominės elektrinės įrangos ir reaktorių išmontavimo darbus turės būti padėtos į giluminį atliekyną specialiai parinktoje saugiausioje vietoje giliai po žeme Lietuvos teritorijoje neanksčiau kaip nuo 2070 metų. Iki tol iš reaktorių jau išimtas ir saugiuose konteineriuose patalpintas panaudotas branduolinis kuras saugomas ypač aukštus saugumo standartus atitinkančioje laikinoje saugykloje IAE teritorijoje, o ilgaamžės atliekos – laikinojoje saugykloje.

Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Po elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbų planuojama pastatyti ir iki 2080 m. eksploatuoti giluminį atliekyną, o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.