VĮ Ignalinos AE reaktorių išmontavimo darbai „geografiškai“ yra padalinti į zonas R1, R2 ir R3. R1 zona apima viršutinę pagrindinio cirkuliacijos kontūro įrangą, R2 zona apima pagrindinio cirkuliacijos kontūro apatinę įrangą, o R3 zona apima reaktoriaus šerdį (grafito klojinį ir jį supančias metalo konstrukcijas su užpildais).
R1 ir R2 zonų išmontavimo inžinerinius bei licencijavimo dokumentus rengia VĮ Ignalinos AE specialistai, jie atliks ir pačius išmontavimo darbus (1-ame bloke jau pradėti išmontavimo darbai, o 2-tro bloko išmontavimo darbųdokumentai yra derinami).
Rengiant GENP-2018 atnaujinimą 2103 projektas suskaidytas į tris projektus: 2103 projekte liko inžinerinio projektavimo ir licencijavimo darbai, reaktoriaus atliekų saugyklos įrengimas išskirtas į naują 1229 projektą, o reaktorių R3 zonų išmontavimo darbai išskirti į naują 2104 projektą.
RBMK reaktorių šerdžių išmontavimas dar niekada nebuvo vykdomas, tam reikia sukurti inžinerinę koncepciją, parengti technologinius sprendimus tiek išmontavimo darbams, tiek atliekų tvarkymui ir juos licencijuoti. Ši veikla vykdoma 2103 projekto apimtyje, o projektavimo ir licencijavimo darbų įgyvendinimui bus pasitelkti rangovai. VĮ Ignalinos AE vykdo viešąjį pirkimą „Inžinerinės paslaugos, susijusios su Ignalinos atominės elektrinės reaktorių šerdžių išmontavimu“, pirkimas paskelbtas 2021 m. gegužės 28 d., o gruodžio 8 d. gauti ir pradėti vertinti 4 pasiūlymai.
Atsižvelgiant į RBMK reaktorių šerdžių išmontavimo pavojingumą ir darbų unikalumą bei tokios patirties visame pasaulyje nebuvimą planuojama sudaryti preliminariąsias sutartis su dviem geriausius pasiūlymus pateikusiais ir kvalifikacinius reikalavimus atitinkančiais tiekėjais, jie projektavimo variantų vertinimą ir optimalaus varianto pagrindimą atliks nepriklausomai vienas nuo kito. Galimi laimėtojai bus nustatyti po gautų techninių pasiūlymų ekspertinio įvertinimo.
Reaktorių šerdžių išmontavimo technologijų projektavimo paslaugų pirkimą ir jų teikimą planuojama vykdyti etapais: 1-jo etapo metu bus sukurta reaktoriaus išmontavimo koncepcija, o 2-jo etapo metu - techninis projektas, saugos analizės ataskaita ir kiti licencijavimo bei inžineriniai dokumentai.
Vystant projektą suinteresuotų šalių derinimui bus teikiami svarbiausi dokumentai:
Dviejų galingiausių pasaulyje RBMK tipo reaktorių išmontavimas – pirmasis pasaulinėje praktikoje tokios branduolinės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektas.
Paslaugų tiekėjas turės padėti VĮ Ignalinos AE atsakyti į reguliavimo institucijų, visuomenės ir kitų suinteresuotųjų šalių iškeltus klausimus, susijusius su esminiais projekto rezultatais ir juos išspręsti. Ši pagalba turės būti teikiama pristatymais, konsultacijomis, dalyvavimu susitikimuose bei tobulinant dokumentus, kuriems reikia gauti pritarimą ir/ar suderinti su reguliavimo institucijomis ir suinteresuotosiomis šalimis.
Europos Komisijos iniciatyva projekto priežiūrai bus įsteigta Techninė patariamoji grupė (angl. Technical Advisory Group – TAG), kuri peržiūrės pagrindinius projekto rezultatus ir teiks rekomendacijas pagrindinėms suinteresuotoms šalims (Europos Komisijai ir Energetikos ministerijai). Be to, vykdant finansavimo sutarties sąlygas, VĮ Ignalinos AE turės sudaryti sutartį su konsultantais, kurie Techninės paramos grupės (angl. Technical Support Group – TSG) formate teiks paramą IAE projekto ir sutarčių valdymo klausimais bei, pagal poreikį, teiks technines konsultacijas. Šių paslaugų pirkimui VĮ Ignalinos AE vykdo viešąjį pirkimą „Su Ignalinos atominės elektrinės reaktorių sistemų išmontavimu susijusios konsultacinės paslaugos“, pirkimas paskelbtas 2021 m. kovo 21 d., o liepos 8 d. gauti ir pradėti vertinti 4 pasiūlymai.
Svarbi informacija:
Siekdama tinkamai pasiruošti reaktorių išmontavimui, VĮ Ignalinos AE atnaujino reaktorių išmontavimo technologijų projektavimo paslaugų pirkimo strategijos atnaujinimo (projektas R3D). Išsamiai susipažinti su atnaujinta strategija galite čia.
Rengdamasi šiems pirkimams VĮ Ignalinos AE vykdė rinkos konsultacijas. 2018 m. pabaigoje vyko seminarai reaktorių išmontavimo tema, juose dalyvavo 46 įmonių atstovai iš įvairių šalių. Šių seminarų medžiaga viešai prieinama IAE tinklalapyje, pateikčių skiltyje.