2022 metais iš IAE energijos blokuose esančių kuro išlaikymo baseinų iškrovus visą panaudotą branduolinį kurą ir jį pervežus į panaudoto branduolinio kuro saugyklas, ženkliai sumažėjo galimų radiacinių ar branduolinių avarijų pavojus, jo pobūdis poveikis gyventojams bei aplinkai.
VĮ IAE specialistai, išnagrinėję visų eksploatuojamų įmonės branduolinės energetikos objektų techninius projektus, technologinius reglamentus, saugos analizės bei poveikio gyventojams ir aplinkai ataskaitas, nustatė, kad šiuo metu didžiausią poveikį gali sukelti branduolinės ir radiologinės neprojektinės avarijos, kilusios dėl išorinės grėsmės.
Įvykus avarijai atominėje elektrinėje gyventojai būtų informuoti trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus ir sirenų kauksmu, o vėliau per radiją ir televiziją gautų tikslią informaciją ir patarimus, kaip elgtis. Valstybės ir savivaldybių institucijos yra parengusios planus, pagal kuriuos būtų organizuojama gyventojų apsauga, tačiau gyventojai ir patys turėtų rūpintis savo saugumu ir žinoti, kaip elgtis tokios avarijos atveju.
Primename, kad gyventojai turėtų pasirūpinti savimi ir artimaisiais bent 72 val.
Gyventojų perspėjimas ir informavimas
Siekiant kuo greičiau perduoti pranešimus apie įvykusias branduolines arba radiologines avarijas, VĮ IAE sukurta avarinės parengties ir civilinės saugos pranešimo sistema.
Apie įvykusias branduolines arba radiologines avarijas pirmiausia informuojamos Lietuvos Respublikos valstybės valdymo ir priežiūros institucijos (Energetikos ministerija, Aplinkos apsaugos ministerija, VATESI, Radiacinės saugos centras, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM, Valstybės saugumo departamentas), kaimyninių rajonų (Ignalinos, Zarasų, Visagino) savivaldybių administracijos bei jų civilinės saugos specialistai, taip pat organizacijų, įstaigų ir įmonių vadovai (arba jų įgalioti asmenys), kurių padaliniai dislokuojasi VĮ IAE branduolinio energetikos objekto sanitarinės apsaugos zonos (t.y. 3 km spinduliu) ribose. Informacijos perdavimas vykdomas bet kuriuo paros metu, poilsio ir švenčių dienomis.
Ignalinos, Zarasų, Visagino savivaldybių administracijos, iš VĮ IAE gavusios pranešimus apie įvykusias branduolines arba radiologines avarijas, apie tai privalo nedelsiant informuoti savo rajonų gyventojus ir taikyti skubias gyventojų apsaugos priemones. Gyventojų informavimui savivaldybės administracija naudoja civilinės saugos pranešimų sistemas, vietinę televiziją ir žiniasklaidą bei siunčia korinius pranešimus į mobiliuosius telefonus.
Už gyventojų informavimą visos Lietuvos Respublikos teritorijoje atsakingas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM. Klausykite pranešimų per Lietuvos nacionalinio radijo ar televizijos programą, bei stebėkite civilinės saugos korinius pranešimus, siunčiamus į mobiliuosius telefonus.
Gyventojų veiksmai avarijos atveju
1. Kilus radiaciniam pavojui dėl branduolinės arba radiologinės avarijos, įvykusios IAE (arba avarijos ar panaudoto branduolinio ar radiologinio sprogstamojo įtaiso ar bombos), dėl kurio susidarė radioaktyviųjų medžiagų dalelių debesis:
- klausykite pranešimų per Lietuvos nacionalinio radijo ar televizijos programą ir per vietinę televiziją;
- nepasiduokite panikai, perspėkite artimuosius, kaimynus;
- jei važiuojate automobiliu – sandariai uždarykite langus, išjunkite vėdinimo ir šildymo sistemas, ventiliatorius, užsidenkite kvėpavimo takus. Skubėkite namo ar į darbą, ar į kitą visuomeninį pastatą, jei esate netoli. Jei visuomeninių pastatų pasiekti neįmanoma, sustokite saugioje vietoje, jei karšta – pavėsyje ir, išjungę automobilio variklį, klausykite radijo pranešimų. Toliau važiuoti ar išlipti galite, tik kai bus paskelbtas atitinkamas pranešimas;
- jei esate netoli nelaimės, sprogimo vietos – nelieskite jokių daiktų, jie gali būti radioaktyvūs:
- negerkite, nevalgykite, nerūkykite užterštoje vietoje ar šalia jos;
- jei esate lauke, eikite į vidų;
- jei esate uždarose patalpose, kurių sienos ir langai nepažeisti, pasirinkite slėptuve vidinėje pastato dalyje esančią patalpą su kuo mažiau langų arba eikite į rūsį. Jei langai išdužę – pagal galimybę pasirinkite kitą saugų kambarį, esantį pastato gilumoje;
- išjunkite vėdinimo, oro tiekimo, kondicionavimo sistemas, uždarykite langus, orlaides, dūmtraukių sklendes, uždenkite vėdinimo angas, patikrinkite, ar nėra plyšių, užsandarinkite lipnia juosta būsto langus ir duris;
- pasirūpinkite vaikais ir kitais artimaisiais, kuriems reikia pagalbos;
- jei būtina išeiti į lauką, saugokite kvėpavimo takus nuo dulkių ir dūmų: užsidenkite vienkartine kauke, nosine ar rankšluosčiu. Jei turite, dėvėkite dujokaukę ar respiratorių;
- suvarykite netoli esančius gyvulius, naminius gyvūnus į tvartus, pastatus, uždarykite šiltnamius, uždenkite šulinius;
- grįžę iš lauko, būtinai nusivilkite viršutinius drabužius, nusiaukite batus ir, sudėję juos į polietileninį maišą, išneškite iš gyvenamųjų patalpų. Tada kruopščiai su muilu nusiprauskite duše, ypač atidžiai būtina išsitrinkti galvą;
- kruopščiai nuprauskite lauke buvusius naminius gyvūnus (kates, šunis ir kt.);
- valgyti ir gerti galima tik maistą ir gėrimus, kurie buvo sandariai uždaryti – konservus, gėrimus buteliuose, sandariose pakuotėse. Kitą maistą ir vandenį bus galima vartoti tik leidus visuomenės sveikatos specialistams;
- jei nurodyta evakuotis, pasiimkite būtiniausius daiktus: pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlę. Nepamirškite reguliariai vartojamų vaistų; dokumentus (pasas, gimimo ir santuokos liudijimas, atestatas, diplomas, nuosavybės dokumentai); pinigus (grynieji pinigai, kreditinės kortelės, vertybiniai popieriai, brangenybės); šeimos relikvijas, kelias nuotraukas; ilgai negendančių maisto produktų (2–3 dienoms); geriamojo vandens; reikalingų drabužių (pagal sezoną); tualetinius reikmenis; asmenines apsaugos priemones (jei turite); nešiojamąjį radijo imtuvą ir žibintuvėlį, atsarginius elementus, degtukus, konservų atidarytuvą; mobilųjį telefoną ir jo įkroviklį;
- būkite įsijungę Lietuvos nacionalinio radijo ar televizijos programą, klausykite skelbiamų pranešimų bei vykdykite civilinės saugos rekomendacijas.
2. Jei radote neįprastomis aplinkybėmis (transporto avarijos metu, viešoje vietoje ir t.t.) ar pamatėte daiktą, pažymėtą radioaktyviuoju ženklu:
- nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ir informuokite apie radinį;
- laikykitės kuo toliau nuo daiktų, pažymėtų radioaktyvumo ženklu, bet kokio regimo dūmų ar garų šaltinio;
- nelieskite jokių daiktų, esančių aplinkui, nes jie gali būti radioaktyvūs;
- kuo skubiau išeikite iš pavojingos zonos. Eikite prieš vėją nuo įvykio vietos. Saugus nuotolis nuo galimai užterštos zonos ribos – mažiausiai 30–50 metrų;
- patarkite žmonėms kuo toliau pasitraukti nuo įvykio vietos, kol atvyks specialiosios tarnybos;
- sužeistieji įvykio vietoje taip pat gali būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis;
- negerkite, nevalgykite, nerūkykite zonoje, kurioje esate, nes ji gali būti užteršta;
- laukite, jei įmanoma, saugioje vietoje atvykstančių tarnybų ir informuokite jas apie įvykio aplinkybes;
- jei išėjote anksčiau nei atvyko specialistai, grįžę namo, pasikeiskite viršutinius drabužius ir sudėkite juos į polietileninį maišą, nusiplaukite rankas, nusiprauskite veidą, jei turite galimybę – nusiprauskite duše ir klausykite skelbiamų per Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją pranešimų ir vykdykite civilinės saugos rekomendacijas.
Kalio jodido vartojimas įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai
- Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija.
- Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu nei nurodyta laiku gali būti žalinga.
- Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:
Amžius
|
Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg
|
Naujagimiai iki 1 mėn.
|
16 (ketvirtis tabletės)
|
Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų
|
32 (pusė tabletės)
|
Vaikai nuo 3 iki 12 metų
|
65 (viena tabletė)
|
Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji
|
130 (dvi tabletės)
|
- Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.
- Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę.
- Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio. Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.
- Pašalinis kalio jodido tablečių poveikis pasireiškia retai, apie tai pateikiama informacija kalio jodido tablečių pakuotėje esančiame vartojimo lapelyje.
- Skydliaukės apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojamai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.
Išsamesnę informaciją rasite čia.
Išoriniai įvykiai
Pavojams nuo išorinių įvykių priskiriama:
|
lėktuvo kritimas
|
išorinis gaisras |
žemės drebėjimas
|
stiprus vėjas
|
ekstremaliai žema oro temperatūra
|
išorinis potvynis
|
nežemiškos kilmės objektų kritimas
|
VĮ IAE yra avarinės parengties organizacija, turinti avarinės parengties planus ir technines priemones bei resursus, kad būtų suvaldytos avarijos pasekmės, ypač avarijos pradiniu laikotarpiu. Stebėjimo postai, esantys 30 km zonoje aplink VĮ IAE, leidžia nenutrūkstamai stebėti gama spinduliuotės galią. Potencialiai užterštų vietų nustatymui galimas greitas VĮ IAE personalo atvykimas į avarijos vietą. Radiologinės stebėsenos rezultatai su rekomendacijomis yra pranešami valstybinėms institucijoms (savivaldybės, policija ir t. t.) ir visuomenei.
Avarijų klasės ir galimų avarijų klasifikacija
Bendroji avarija – I ir II avarinės parengties kategorijų įrenginių avarija, kuriai įvykus skubiai būtina taikyti rizikos mažinimo veiksmus, prevencinius skubiuosius apsaugomuosius veiksmus, skubiuosius apsaugomuosius veiksmus, ankstyvuosius apsaugomuosius veiksmus ir avarijos padarinių šalinimo veiksmus aikštelėje ir teritorijoje už aikštelės (avarinės parengties zonose ir avarinio planavimo atstumuose);
Vietinė avarija – I ir II avarinės parengties kategorijų įrenginių avarija, kuriai įvykus būtina taikyti apsaugomuosius veiksmus ir (ar) avarijos padarinių šalinimo veiksmus aikštelėje ir, remiantis avarijos sąlygomis, situacijos vertinimu ir (ar) radiologinės stebėsenos rezultatais, pasirengti taikyti apsaugomuosius veiksmus ir avarijos padarinių šalinimo veiksmus teritorijoje už aikštelės. Paskelbus šios klasės avariją aktyvinama avarinė parengtis, už aikštelės ribų atliekama radiologinė stebėsena;
Įrenginio avarija – I, II ir III avarinės parengties kategorijų įrenginių avarija, kuriai įvykus būtina taikyti apsaugomuosius veiksmus ir avarijos padarinių šalinimo veiksmus įrenginyje ir (ar) aikštelėje. Paskelbus šios klasės avariją, aikštelėje turi būti skubiai taikomi rizikos mažinimo veiksmai ir apsaugomieji veiksmai įrenginyje ar jo aikštelėje;
Išankstinė parengtis – I, II ir III avarinės parengties kategorijų įrenginiuose nustatytas įvykis, kuriam esant būtina taikyti rizikos mažinimo veiksmus. Paskelbus šios klasės avariją, turi būti skubiai įvertintas įvykis ir aktyvinama avarinė parengtis aikštelėje;
Kita avarija – avarija IV avarinės parengties kategorijai priskirtose veiklose su radioaktyviaisiais šaltiniais, galinti įvykti bet kokioje vietoje, ir jai įvykus reikia taikyti apsaugomuosius veiksmus ir avarijos padarinių šalinimo veiksmus. Paskelbus šios klasės avariją, aikštelėje turi būti skubiai taikomi rizikos mažinimo veiksmai ir apsaugomieji veiksmai, skirti apsaugoti apšvitą patiriančius darbuotojus, avariją likviduojančius darbuotojus bei gyventojus, esančius netoli aikštelės.
* Atsižvelgiant į tai, kad visas panaudotas branduolinis kuras iš blokų kuro išlaikymo baseinų jau yra išgabentas į saugyklas, parengus ir suderinus reikiamus dokumentus, energijos blokams turėtų būti nustatyta III avarinės parengties kategorija.
Radiacinės saugos mokymai
Netoli Lietuvos sienos pastačius Baltarusijos atominę elektrinę, Lietuvoje išaugo visuomenės ir žiniasklaidos susidomėjimas branduolinėmis avarijomis bei jonizuojančiąja spinduliuote (radiacija). Viešai prieinamos informacijos apie tai, kaip elgtis įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai yra daug ir įvairios, todėl buvo nuspręsta ją visą surinkti, susisteminti ir vienoje vietoje pateikti visuomenei patraukliu elektroninio mokymo formatu.
INFOGRAFIKAI