IAE pusmetis: pasirašytos svarbios plėtros sutartys, daugėja vietos žaliai pievelei

14 Rugpjūtis,
2024
IAE pusmetis: pasirašytos svarbios plėtros sutartys, daugėja vietos žaliai pievelei

Lietuvoje susikaupusias radioaktyvias atliekas tvarkanti Ignalinos atominė elektrinė per pirmąjį šių metų pusmetį stiprino veiklos pajėgumus pasirašydama atliekynų plėtros sutartis ir baigia įpusėti atominės jėgainės išmontavimo darbus, o planuose – Lietuvos energetikos viziją atliepianti nauja įmonės veiklos strategija.

„2024-ųjų pradžia pasižymėjo proveržiu, atidumu iškeltiems tikslams ir, žinoma, veiklos skaidrumo užtikrinimu. Pavasarį pradėjome viešą konsultaciją dėl giluminio atliekyno vietos parinkimo, siekiam užtikrinti suinteresuotųjų šalių atviras diskusijas ir jų dalyvavimą priimant sprendimus giluminio atliekyno įrengimo Lietuvoje vietos parinkimo procese. Stiprinant ekspertiškumą  pasitelkėme šioje srityje jau patyrusius Suomijos partnerius „Posiva Solutions Oy“. Taip pat balandžio pabaigoje pasirašėme sutartį su AB „Panevėžio statybos trestas“ dėl naujo antžeminio mažai ir vidutiniškai radioaktyvių trumpaamžių atliekų atliekyno statybos bei susijusių darbų vykdymo. Iš vienos pusės – išmontuojame jėgainę, iš kitos – vykdome plėtrą ir statome aukščiausio saugumo standartų atliekynus tam, kad visas Lietuvos branduolinės veiklos palikimas būtų tinkamai ir saugiai sutvarkytas nepaliekant iššūkių ateities kartoms“,  – pažymi įmonės vadovas Linas Baužys.

Šiuo metu IAE įrangos jau išmontuota virš 41 proc. ir nors įprastas jėgainės vaizdas dar nesikeičia, tačiau teritorijoje esančių statinių taip pat jau ima mažėti. Vasaros pradžioje baigtas vienas svarbiausių šių metų IAE aikštelės tvarkymo darbų – galutinai sutvarkytas vienas didesnių, beveik 10 tūkst. m2  IAE pastatų, o jo vieta atlaisvinta žaliai pievelei.

Pasak L. Baužio, šiemet prasideda sudėtingiausi išmontavimo ir tolimesnės plėtros darbai – reaktorių išmontavimas ir naujo atliekyno statybos. „Mūsų megaprojektą sudaro virš 50 projektų portfelis, kuriam valdyti ir veiklas įgyvendinti reikalingos stiprios kompetencijos. Todėl siekdami išsaugoti esamas ir pritraukti naujas kompetencijas, šiemet daug dėmesio skiriame darbdavio įvaizdžio stiprinimui, nes tikrai turime ką pasiūlyti įvairių sričių profesionalams. Tiek konkurencingą atlygį net žemesnės kategorijos darbuotojams, tiek kitas naudas. Džiaugiuosi, kad juos sėkmingai pritraukiame ir išlaikome“, –  pažymi įmonės vadovas.

Atominės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektas yra vienas iš svarbiausių šalies strateginių projektų, kuris iš branduolinės jėgainės transformuojasi į naujų galimybių platformą, todėl pastaruoju metu vyksta įmonės naujos veiklos krypties ir identiteto paieškos. „Branduolinės veiklos palikimo tvarkymas garantuoja ilgalaikę įmonės veiklą, bet tik tuo neapsiribojame – turime ambicijų tapti nauju energetikos sektoriaus žaidėju. Veikdami energetikos sektoriuje mes turime atliepti šalies energetikos viziją „Lietuva – naujos kartos pramonės plėtros centras ir klimatui neutrali valstybė“, prie kurios įgyvendinimo neabejotinai galime prisidėti turėdami reikiamas kompetencijas, infrastruktūrą ir ambiciją“, –  sako L. Baužys. 

Per visą IAE eksploatacijos nutraukimo laikotarpį numatyta išmontuoti 180 tūkst. tonų įrangos ir jai priskiriamų medžiagų, kas iš viso sudaro daugiau nei 16 Eifelio bokštų. Griovimo darbų mastas ir išmontuojamo betono kiekis iš viso sieks 1,7  mln. m3, kas prilygsta daugiau nei 23 didžiųjų Gizos sfinksų.  Šioms atliekoms tinkamai saugoti numatyti trys atliekynai: jau pastatytas ir pildomas trumpaamžių labai mažai radioaktyvių atliekų, iki 2028 m. planuojamas pastatyti naujas trumpaamžių mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų ir iki 2067 m. planuojamas įrengti giluminis atliekynas branduoliniam kurui ir kitoms ilgaamžėms radioaktyvioms atliekoms saugoti. Antžeminiai atliekynai yra ir bus statomi IAE teritorijoje, giluminio atliekyno vietą Lietuvos teritorijoje numatoma patvirtinti iki 2047 m.

Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Po elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbų planuojama pastatyti ir iki 2080 m. eksploatuoti giluminį atliekyną, o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.

Su VĮ Ignalinos atominės elektrinės 2024 m. I pusmečio veiklos ataskaita galite  susipažinti čia